Era aparatów cyfrowych

Komputer

Era aparatów cyfrowychWraz z erą aparatów cyfrowych rozpowszechniło się zamiłowanie do fotografii, dużej rzeszy osób. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu aby zrobić sobie zdjęcie trzeba było udać się zakładu fotograficznego. Zrobienie sobie zdjęcia wiązało się z wielkim wydarzeniem w życiu rodzinnym. Fotografie wykonywane były z okazji znaczących uroczystości, takich jak: narodziny dziecka, komunia czy ślub.

Inną kategorią zdjęć były zdjęcia do dokumentów, wykonywane często przez osoby specjalizujące się jedynie w wykonywaniu zdjęć do dokumentów. Lata biegły, czas mijał. Aparaty fotograficzne stawały się coraz bardziej powszechne. Stawały się prezentami dla dzieci z okazji urodzin czy świąt. Urządzenia analogowe, często bywały zawodne, oczywiście mam na myśli nieprofesjonalne modele do użytku domowego. Zdjęcia często bywały "prześwietlone", lampa błyskowa była raczej słabą namiastką dzisiejszej lampy. W latach 90 fotografia zaczęła przeżywać swój prawdziwy renesans. Wraz ze spadkiem cen i większą gamą modeli aparatów. Wiele osób zaczęło pasjonować się fotografią, kiedy urządzenia analogowe z kliszami wyparły aparaty cyfrowe.

Jedną z tych osób jestem ja. Większe możliwości techniczne sprzętu, świetne lampy i co najważniejsze możliwość natychmiastowego obejrzenia zrobionego przed chwilą zdjęcia skutecznie zjednywała sobie coraz to większe rzesze miłośników. Dzisiaj można zaryzykować stwierdzenie, że fotografia staje się sposobem na życie i prawdziwą pasją. Tak jest w moim przypadku, nie wyobrażam sobie aby nie zrobić zdjęcia w sytuacjach codziennych i normalnych. Aparat towarzyszy mi na każdym kroku. Uwieczniam to co mnie zachwyca, fascynuje czy bulwersuje. Zdjęcia mogą wyrażać zdumienie, zachwyt, aprobatę lub sprzeciw przeciwko czemuś.

Czasem zwyczajne zdjęcie czyjejś twarzy, może zmienić los setek tysięcy ludzkich istnień. Tak jak to było w przypadku Waris Dirie, autorki "Kwiatu pustyni". Jej zdjęcie na okładce, zwróciło uwagę na los kobiet w jej kraju. Kolejnym zdjęciem, które stało się ikoną współczesnej kultury jest zdjęcie młodej Afganki, które ukazało się na okładce National Geographic. Zdjęcie przedstawia twarz młodej, silnej kobiety o zdecydowanym spojrzeniu, stało się symbolem walki z wojną i nadal przypomina nam o tym co działo się w Afganistanie. Takie zdjęcia dają nadzieje fotografom, że może kiedyś i ich zdjęcie zrobione przypadkiem, może od niechcenia stanie się impulsem zmieniającym świat.

Fotografia jest czymś niezwykłym, czymś co ma pewne cechy mistyczne. Pozwala na zamknięcie w zdjęciu wszystkich naszych uczuć, emocji, odczuć i lęków. Najpiękniejsze chwilę naszego życia pragniemy uwieczniać aby po latach móc do nic wracać wspominając i odtwarzając je w pamięci. Kiedy przychodzi na świat nowe maleńkie życie, coraz częściej rodzice decydują się na sesje zdjęciową nie tylko nowo narodzonego dziecka ale życzą sobie aby udokumentować przebieg samego porodu.

To trudne zadanie, aby ukazać bardzo intyną przecież sytuację dla rodzącej kobiety, jednocześnie nie przekraczać granic dobrego smaku. Nie ma rzeczy niemożliwych fotorelacje z porodów są wspaniałymi pamiątkami. Robienie dobrych zdjęć nie jest łatwą sztuką, trzeba pamiętać o wielu czynnikach: kompozycji, odpowiednim naświetleniu, geometrii, tle. Ale zdjęcie zrobione z sercem, chwyta za serca. O tym niech pamiętają wszyscy adepci trudnej alej jakże pięknej sztuki fotografii.

Fotografia jest poniekąd narzędziem uwieczniającym historię, dzięki niej mamy większą świadomość naszej przeszłości, nie rzadko trudnej i dramatycznej przecież, łatwiej uzmysławiamy sobie tragedię wojny, klęski żywiołowe. Aby robić dobre zdjęcia trzeba kochać fotografowanie i żyć nim. W każdej chwili trzeba myśleć nad tym jak wykadrować dobre ujęcie. Zdjęcia są uniwersalnym językiem, nie znającym żadnych zahamować, różnic kulturowych czy językowych. Czasem jedno zdjęcie może więcej niż przemówienia, dialogi, debaty. Są zdjęcia, które wstrząsnęły światem, każdemu adeptowi sztuki fotografii, życzę wykonania takiego zdjęcia, które już na stałe wejdzie do kanonu fotografii.Informatyka dziś

InformatykaNa pewno wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiejszego świata bez informatyki. Komputery spotykamy p

Oprogramowanie komputerowe - przykłady

Oprogramowanie komputeroweOprogramowanie jest obok sprzętu niezbędnym elementem każdego komput