Internet i jego zalety

Zalety InternetuInternet całkowicie zmienił oblicze naszego świata i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Stanowi on potężny system wymiany informacji, dzięki czemu zdobywanie wiedzy, wyrażanie swoich myśli lub chociażby rozmowy z przyjaciółmi są łatwe jak nigdy wcześniej. Wielu ludziom, szczególnie starszym, Internet kojarzy się tylko z negatywnymi rzeczami, np.: uzależnieniem od gier czy typowym dla nastolatków ciągłym wpatrywaniem się w ekran od smartfona. Nieprawdą jest jednak, że korzystanie z Internetu musi nieść za sobą szkody dla człowieka, bo robiąc to rozsądnie, jesteśmy w stanie wyciągnąć z tej aktywności same plusy.

Zalety Internetu

Oto lista korzyści, jakie niesie za sobą Internet dla przeciętnego człowieka, o których ktoś żyjący jeszcze 50 lat temu, gdy Internet zaczynał raczkować, nigdy by nie pomyślał.

1. Możliwość zarobku

Pierwszą i dla wielu ludzi najbardziej przekonującą zaletą korzystania z Internetu jest fakt, że możemy dzięki niemu na różne sposoby zarobić, na przykład prowadząc bloga, kanał na YouTube albo posiadając popularny profil na Instagramie czy Twitterze. Warunkiem koniecznym jest właśnie posiadanie sporej rzeszy odbiorców, bo tylko wtedy firmy będą Ci płacić za reklamowanie ich. Owszem, ciężko jest się wybić i faktycznie być popularnym, ale ktoś z oryginalnym pomysłem, nietuzinkowym sposobem bycia, ponadprzeciętną urodą albo po prostu wielką charyzmą ma pewne szanse. Innym sposobem internetowego zarobku jest reklamowanie swoich produktów, jeśli takowe tworzysz, dzięki czemu mogą one dotrzeć do większej ilości kupujących. Jeszcze inna opcja to zostanie pisarzem, bo można wydawać swoje książki przez Internet za darmo - ale oczywiście musisz być naprawdę dobry, by ktoś chciał je czytać. Można także być copywriterem, można zarabiać, tworząc strony Internetowe dla innych, albo montując filmy na zlecenie, można zająć się tworzeniem muzyki i ją sprzedawać, można zostać mówcą motywacyjnym i zarabiać na przemowach, można dawać innym porady finansowe, dietetyczne albo dotyczące relacji i psychologii (oczywiście tylko wtedy, gdy mamy wykształcenie), można też zająć się handlem albo prowadzić czyjeś social media. Opcji jest tak dużo, jak wiele jest pomysłów. Internet to miejsce szczególnie przyjazne artystom i ludziom pomysłowym, bo tacy mają duże szanse na wywarcie dobrego wrażenia i zarobek.

2. Zdobywanie wiedzy

Kiedyś, aby dowiedzieć się czegoś na temat, który akurat nas zainteresował, trzeba było udać się do biblioteki, poszukać odpowiedniej książki, znaleźć w niej odpowiedni rozdział i dopiero wtedy można było chłonąć wiedzę - która jednak nie zawsze była rzetelna i prawdziwa, gdyż często aktualne badania naukowe obalają stare mity, a w książkach napisanych 10 czy 20 lat temu mity te dalej widnieją. Dziś, aby dowiedzieć się czegoś nowego, wystarczy wpisać interesującą nas frazę w Google, co zajmuje kilka sekund. Oczywiście ma to także sporą wadę - nie wszystkie informacje w Internecie są wiarygodne. Należy więc być czujnym i nie wierzyć artykułom na słowo, a sprawdzać zapisane w nich tezy i być dociekliwym, na przykład szukając odpowiednich badań naukowych. Stronę Internetową może mieć każdy, tak samo każdy może być copywriterem i napisać artykuł, a jak wiadomo - każdy się myli i nikt nie wie wszystkiego. W przerażającej części tekstów na temat zdrowia czy diety widnieją mity, nieprawdziwe informacje, czasem po prostu kompletne bzdury bez naukowych podstaw. Po prostu dlatego, że tak napisano w Internecie - ludzie "karmią się" fałszywymi informacjami bez zastanowienia. Wiele niesprawdzonych informacji i fałszu w Internecie to jego spora wada, jednak jest na szczęście też sporo przydatnej wiedzy - i dla kogoś, kto potrafi weryfikować informacje, Internet będzie stanowił łatwe i przystępne źródło nauki.

3. Rozrywka

Ludzie jeszcze nigdy nie mieli tak łatwego dostępu do darmowych filmów, jak dziś. Filmy to świetny sposób na przeżycie przygody razem z bohaterem, nawet jeśli Ty sam siedzisz na kanapie, albo na poprawienie sobie humoru. Filmy inspirują, czasem uczą, budzą emocje i zabijają nudę - a to tylko jedna z niezliczonych rozrywek Internetu. Są też gry - równie wciągające, wymagające refleksu i podnoszące adrenalinę. Są chaty - setki osób, z którymi warto popisać, gdy czujesz się samotny. Są śmieszne filmiki i obrazki albo filmiki na interesujący Cię temat. Mamy możliwość ostrej, niekiedy zbyt ostrej wymiany zdań w komentarzach i uczenia się od innych ludzi, mamy możliwość podziwiania niezliczonych dzieł sztuki ze swojej kanapy lub fotela przy biurku, czytania książek bez kontaktu z papierem, słuchania najróżniejszej muzyki, zamawiania dowolnych produktów lub wypicia piwa ze znajomym na kamerce, jeśli akurat jesteśmy skazani na przebywanie w domu, np. z powodu choroby. Internet daje tyle możliwości, że w dzisiejszych czasach nikt nie powinien się nudzić!

4. Pomoc

Internet może służyć pomocą w wielu życiowych kwestiach, na przykład właśnie w kwestii zdrowia, kiedy staramy się dociec, co nam dolega lub szukamy sposobów, by nieco złagodzić jakieś swoje dolegliwości. Oczywiście, tak jak w poprzednim punkcie - nie warto wierzyć wszystkim stronom i osobom, którzy uważają, że przedawkowanie witaminy C jest lekiem na wszystko. Jeśli jednak w jakimś artykule są porady poparte badaniami, np. użycie kurkumy w celu łagodzenia bólu głowy lub bólu stawów, albo imbir na nudności czy problemy z trawieniem, można z powodzeniem te rady zastosować. Tak samo w przypadku innych dziedzin życia - gdy zepsuje się samochód, okno, drzwi od szafki albo pralka, w Internecie można znaleźć porady, które jakoś pomogą naprawić swój sprzęt. Ponadto Internet może też służyć w celu znalezienia taniego fachowca.

5. Kreatywność

Nie ulega także wątpliwości, że w Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji. Szukasz pomysłu na świetny prezent dla dziewczyny na walentynki? Wpisujesz odpowiednią frazę i wyskakuje Ci romantyczny miś zrobiony z róż! Warto jednak poszukać na trzeciej albo czwartej stronie wyszukiwania, gdyż pierwsze pozycje mogą być wykorzystane przez inne osoby. Szukasz pomysłu na zdrowy wege obiad z użyciem roślin o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i o działaniu przeciwzapalnym, by obniżyć ciśnienie oraz działaniu odtruwającym na wątrobę, bo źle się czujesz? Pojawia się niezliczona ilość przepisów. W internecie jest wiele ciekawych przepisów na dania, o których nigdy byś nie pomyślał - czy to dla wegan, czy osób z insulino-opornością, czy dla osób nietolerujących gluten - każdy może smacznie i ciekawie zjeść. Szukasz motywującej playlisty na trening, inspirujących cytatów, zdjęć ciekawych domów, by zaplanować aranżację swojego, pomysłów na ciekawą randkę? Internet to ogromne bogactwo ciekawych treści, dlatego warto nauczyć się ich dobrze szukać. A może z drugiej strony - Ty sam należysz do osób twórczych i masz jakieś ciekawe pomysły? Podziel się nimi ze światem! Kto wie, może jeszcze na tym zarobisz?Blog firmowy - jak i dlaczego warto go stworzyć?

Prowadzenie firmowego blogaBlogi firmowe od dawna są tematem wielu artykułów. Są one j

Przemoc w Internecie i mediach społecznościowych - przejawy cyberprzemocy

Przemoc w InterneciePrzemoc w Internecie to powszechne zjawisko, które przyjmuje różne formy. Media