Jak działa skup aut?

Skup autFirmy typu skup aut używanych działają w naszym kraju co najmniej od kilku lat. W zasadzie prawdziwy boom na nie pojawił się w okolicach roku 2005, gdy do Polski zaczęto masowo sprowadzać samochody używane. Od tego czasu - głównie przez nieodpowiedzialną politykę ekonomiczną - znaczna ich część po prostu upadła.

Dlatego pozostali "gracze" na rynku, postanowili wprowadzić zasady, według których będą oni prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Co kupi skup aut?

Odpowiedź na pytanie zawarte w śródtytule jest teoretycznie bardzo prosta - wszystko. Jednak właściciele skupów inaczej podchodzą do różnych marek pojazdów. Głównym ich celem, jest oczywiście sprzedaż auta.

Teoretycznie w przypadku markowych pojazdów z najwyższej półki nie powinno być problemu. Jeśli jednak posiadamy na stanie stosunkowo starego Astona Martina, nie liczmy na szybką sprzedaż w skupie. Co do najbardziej luksusowych marek, właściciele skupów podchodzą bardzo ostrożnie. Zwłaszcza, że ich Klienci w głównej mierze oczekują stosunkowo nowych, luksusowych aut.

W przypadku klasycznych, mniej luksusowych aut, skupy są znacznie bardziej tolerancyjne. Większość z nich odkupi od nas również niesprawne modele. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku pieniądze, które otrzymamy nie będą zbyt duże.

Inaczej sprawa ma się z samochodami rozbitymi. Jeśli posiadamy taki pojazd (i co ważne - jest to samochód dość popularny), możemy go sprzedać do skupu aut, np na części. Co prawda skup samochodów za gotówkę nie zapłaci nam kokosów, ale i tak otrzymamy znacznie więcej, niż w przypadku oddania pojazdu na złom.

Metodologia pracy skupu samochodów używanych

Każdy skup pojazdów używanych ma swoje własne procedury skupu samochodu. Trudno opisywać każdą z nich, gdyż z jednej strony jest to tajemnica przedsiębiorstwa a z drugiej - metod pracy i wyceny jest całe multum. Postanowimy jednak skupić się na uogólnionej procedurze, według której pracuje większość skupów.

1. Wycena. Podstawą działania skupu jest wycena dostarczanych do niego pojazdów. Dzieli się ona na kilka etapów - wycenę wstępną i wycenę końcową. Coraz popularniejszą formą wstępnej wyceny pojazdu, jest wycena przez internet. W tym przypadku jest to wycena całkowicie darmowa. Po prostu dany skup na swojej stronie internetowej posiada specjalny komunikator, za pomocą którego obydwie strony negocjują wstępne warunki transakcji.

Wycena wstępna może też odbyć się na terenie skupu. Jednak z reguły jest to metoda coraz rzadziej spotykana, głównie ze względu na rozwój możliwości internetu.

Po zakończeniu wyceny wstępnej pracownicy skupu przystępują do wyceny końcowej. Dochodzi do niej po gruntownych oględzinach pojazdu, analizie ceny rynkowej, jego przydatności do dalszej jazdy i ewentualnych awarii. Wycena końcowa może znacząco wpłynąć na wstępną kwotę transakcji.

2. Podpisanie umowy. Po zakończeniu negocjacji cenowych, dochodzi do podpisania umowy kupna - sprzedaży. Umowa ta zawiera w sobie wszystkie najważniejsze informacje, poczynając od podstawowych danych obydwu stron, a na kwocie i ustaleniach szczególnych kończąc.

Do podpisania umowy może dojść w różnych miejscach. Zwykle jednak jest to siedziba skupu. Czasami może się jednak okazać, że jego pracownik dokonał wyceny bezpośrednio u Klienta. Wtedy samochód może być przez niego odebrany bezpośrednio z siedziby Sprzedającego. Jeśli zaś pojazd jest niesprawny, przyjedzie po niego laweta.

3. Renegocjacje umowy. Problem renegocjacji umowy kupna - sprzedaży jest bardzo trudną kwestią. Dochodzi do niej, gdy Kupujący (czyli skup) zauważy dopiero po czasie tak zwane wady ukryte. Są to wady, których bezpośrednio nie widać i o których nie poinformował nas właściciel.

Renegocjacja umowy z tytułu wykrycia wady ukrytej jest z reguły dość utrudniona. Trudno bowiem udowodnić sprzedającemu, że nic nie wiedział on o danej awarii. Często takie sytuacje mają swój finał przed sądem i to po wielu miesiącach dochodzenia.

Transakcje w skupie - sposób płatności

Korzystanie z usług skupu samochodowego jest z reguły dosyć szybkie. Zwykle już tego samego dnia wychodzimy z biura z odpowiednią ilością gotówki. Jednak nie zawsze jest to normą.

Czasami skupy samochodów używanych mogą nam zapłacić przelewem. Jest to rzadki proceder, aczkolwiek od czasu do czasu możemy się z nimi spotkać. W takiej sytuacji, do przelania pieniędzy może dojść nawet w kilka dni po zakończeniu transakcji. Maksymalny czas oczekiwania na pieniądze to około tygodnia.

Takie zachowanie jest spowodowane uniknięciem posiadania zbyt dużej ilości gotówki w siedzibie firmy. W przypadku małych i średnich skupów pieniądze w formie gotówki będzie nam o wiele łatwiej wypłacić, niż w przypadku dużych skupów - w których ciągle jest spory ruch.

Kupno - sprzedaż w rozliczeniu?

Może się okazać, że sprzedając samochód wybranemu skupowi, zechcemy zakupić od niego zupełnie inny pojazd. Wtedy możemy zdecydować się na transakcję w rozliczeniu.

Biorąc auto w rozliczeniu, obniżamy jego cenę o kwotę, za którą sprzedaliśmy posiadany przez nas pojazd. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla samego skupu, jak i dla jego Klienta.

Źródła:Przemoc w Internecie i mediach społecznościowych - przejawy cyberprzemocy

Przemoc w InterneciePrzemoc w Internecie to powszechne zjawisko, które przyjmuje różne formy. Media

Komunikacja w Internecie

Komunikacja w InternecieInternet jest medium, które znacznie ułatwia komunikację. Jes