Oprogramowanie komputerowe - przykłady

Oprogramowanie komputeroweOprogramowanie jest obok sprzętu niezbędnym elementem każdego komputera. Takich oprogramowań jest wiele i korzystamy z nich na co dzień.

Kiedy kupujemy nowy komputer, z reguły wraz z nim otrzymujemy odpowiednie oprogramowanie, bez którego każdy pecet staje się całkowicie bezużyteczny. Zaawansowani użytkownicy najczęściej zaopatrują się w wiele różnych programów. Natomiast początkującym wystarczy zwykle edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i baza danych - proste w użyciu.

Mimo to może się jednak zdarzyć, że zabraknie programu do określonego celu. W takim przypadku pozostaje nam tylko jedno: napisanie własnego programu. Może to być prostsze, niż wydaje się większości użytkowników. Nowoczesne języki programowania w znacznym stopniu wspomagają bowiem programistę w trakcie tworzenia programu. Wcale nie musimy pisać skomplikowanych programów - w niektórych sytuacjach wystarczy utworzenie odpowiedniego makra, które zautomatyzuje część zadań wykonywanych w takich programach jak Word czy Excel. Nie jest do tego nawet potrzebna znajomość programowania - edytor tekstu napisze za nas nasz własny program.

Przykładem jest znany nam wirus komputerowy. Jest to program komputerowy, który posiada zdolność replikacji, dokładnie tak jak prawdziwy wirus, dobrze znany biologom, lekarzom i genetykom. Polem działania wirusa jest system operacyjny.

Wiele osób nazywa wirusy złośliwym oprogramowaniem i jest w tym wiele słuszności, ponieważ te programy mają na celu dezorganizację działania systemu.

Oprogramowaniem komputerowym jest także edytor tekstu. Jest wiele tego typu programów. Takie programy mają na celu wprowadzania i późniejszą edycje czy modyfikację napisanego tekstu. Do takich dokumentów można również wprowadzać elementy graficzne, wykresy czy urozmaicać czcionkę, dekorować kartki, dodając kolory i kształty.

Dobrze nam znanym oprogramowaniem są również wszelkiego typu gry komputerowe. Tak program może służyć wyłącznie celom rozrywkowym, ale jest również wiele gier edukacyjnych. Wspomagają one ogólny rod woj dzieci i młodzieży lub stymulują określone umiejętności, na przykład pomagają w nauce języków obcych.

Oprogramowaniem jest również edytor grafiki. Znamy różne programy tego typu. Najbardziej znanym tego typu edytorem jest Paint. Popularny jest Adobe Photoshop, Photoline, Corel Photo-Paint czy GIMP.

Innym oprogramowaniem jest system ekspertowy. Takie program ma na celu pomoc w podejmowaniu decyzji. Jest to swoista baza wiedzy eksperckiej.Informatyka dziś

InformatykaNa pewno wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiejszego świata bez informatyki. Komputery spotykamy p

Interpreter i kompilator

Interpreter i kompilatorNarzędzia programistyczne służące do tłumaczenia kodu źródłowego do postac