Systemy operacyjne telefonów komórkowych

Internet

Systemy operacyjne telefonów komórkowychMobilne systemy operacyjne

Rynek telefonów komórkowych w 21 wieku jest bogaty w oferty urządzeń od różnych operatorów, często o bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych.

Zarazem na rynku w obecnym czasie królują 3 główne systemy operacyjne: Symbian, Android i Windows Phone, pomijając oczywiście iOS, który pomimo popularności na świecie u nas w kraju jest stosunkowo rzadko spotykanym systemem (głównie z racji ceny telefonów od Apple).

Symbian

Symbian, obecnie w wersji Belle jest systemem autorskim Nokii. Dzisiejsza odsłona tego systemu różni się diametralnie od wersji początkowych. Obecnie obsługuje ona funkcje dotykowe, zapewnia sprawne działanie systemu (z racji tego, że Symbian obecnie opiera się na układzie graficznym, nie zaś na procesorze jak inne systemy). Dodatkowo - jak Nokia ma w zwyczaju - telefony oparte o ten system są wyposażone przez producenta w dodatkowe "bajery" takie jak oprogramowanie GPS (darmowe z pełnymi mapami kraju oraz Europy), różnego rodzaju widgety oraz dodatkowe oprogramowanie - np. pakiet office. Jednak należy zauważyć, że obecnie Symbian^3 jest wykorzystywany jedynie przez Nokię, przez co dostępność do tego systemu jest ograniczona, gdyż tak naprawdę jest tylko kilka telefonów, które są godne polecenia i zarazem są oparte na Symbianie.

Android

Android - najpopularniejszy system operacyjny w telefonach komórkowych na rynku. Autorski system Google'a, obecnie możemy znaleźć na rynku naprawdę sporo telefonów opartych na Androidzie. Zasadniczym plusem tego OS jest łatwość jego modyfikacji, szeroka dostępność w różnych zakresach cenowych (gdyż możemy kupić telefon zarówno za 400 zł jak i za ponad 2 tysiące) oraz bardzo duża ilość programistów, którzy promują i sprzedają swoje aplikacje. Przekłada się to na niezliczoną ilość gier oraz programów użytkowych, z czego znaczny odsetek jest dostępny za darmo za pośrednictwem sklepu - Google Play. Jest to system warty uwagi, gdyż praktycznie nie musimy się martwić o wsparcie naszego telefonu opartego na Androidzie - zarówno ze strony producenta sprzętu, jak i ze strony różnego rodzaju modderów czy programistów, którzy udostępniają własne wersje tego systemu. Dodatkowym atutem jest to, że system jest nadzorowany przez Google - co zapewnia jego stabilną pozycję na rynku oraz to, że nie zniknie z dnia na dzień.

Windows Phone

Windows Phone - obecnie w wersji 7.5, stosunkowo nieskomplikowany i zarazem bardzo wydajny system od Microsoftu. Mobilne okienka przyciągają coraz więcej użytkowników z racji ogólnej prostoty obsługi tego systemu - gdyż nie wymaga on posiadania wiedzy technicznej (która jednak przy androidzie bywa bardzo mocno przydatna). Do tego WP jest systemem bardzo intuicyjnym, większość czynności wykonujemy odruchowo, nawet jeśli to nasz pierwszy telefon dotykowy. Cechą wyróżniającą ten system spośród innych jest interfejs Metro - czyli tak zwane kafelki. Jest to bardzo skuteczna w codziennym użytkowaniu metoda organizowania menu, gdyż umożliwia nam łatwy i szybki dostęp do funkcji naszego telefonu. Nie musimy się przebijać przez kilka stron z aplikacjami ani ich wyszukiwać - w interfejsie telefonów opartych o mobilne okienka możemy podpiąć sobie dowolną aplikację lub grupę do ekranu startowego i mieć do niej dostęp zaraz po odblokowaniu telefonu (a zarazem jest to dość praktycznie zorganizowane - Android po przyczepieniu 10 aplikacji na pulpit wygląda nieciekawie, WP7 ma przesuwaną listę z kafelkami, która działa o wiele sprawniej). Dodatkowym atutem jest stosunkowo duża wydajność zarówno samego systemu jak i telefonów o niego opartych - z racji tego, że Microsoft stawia pewne wymagania odnośnie sprzętu, który będzie działał pod ich autorskim systemem. No i należy wspomnieć o koalicji Microsoft - Nokia, która przekłada się na to, że mamy dostępne telefony z Windowsem Phone w bardzo atrakcyjnych cenach - które dodatkowo mają także funkcjonalności znane z telefonów fińskiego producenta - jak np. darmowa nawigacja Europy. Ogólnie - system godny polecenia, sprawny, wydajny i funkcjonalny.Przemoc w Internecie i mediach społecznościowych - przejawy cyberprzemocy

Przemoc w InterneciePrzemoc w Internecie to powszechne zjawisko, które przyjmuje różne formy. Media

Komunikacja w Internecie

Komunikacja w InternecieInternet jest medium, które znacznie ułatwia komunikację. Jes